HAKKIMIZDA

İnsan vücudunun en temel gereksinimlerinden biri de beslenmedir. Metabolizmamızı dirençli kılan doğru beslenmenin içerisinde zeytinyağı tüketimi önemli bir yere sahiptir. Hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmadan, fiziksel ve mekanik yöntemler kullanılarak doğrudan üretilebilen en yaygın yağ; zeytin meyvesinden elde edilen zeytinyağıdır.

Zeytinyağı insan metabolizmasının temel destek kaynağıdır. İçerisinde doğal antioksidanlar bulundurur. Günümüzde uzmanlar özellikle damar hastalıklarını azaltmada alınan diyette mutlaka (E) vitamini bulundurulmasının önemini belirtmişlerdir. Yapısında bol miktarda (E) vitamini barındıran zeytinyağı; mide, ince bağırsak ile safra kanallarının düzenli çalışmasını sağladığı gibi kalp-damar hastalıkları, diyabet, kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini de düşürmektedir.

Birçok kalp ve iç hastalıklar uzmanı; doğal, katkısız, kimyasallara maruz kalmamış zeytinyağının insan sağlığına çok büyük fayda sağlayacağını belirtmişlerdir. İşte bu yüzden insan sağlığını tehdit eden özellikle genetiği değiştirilmiş birçok besine karşı zeytin ve zeytinyağı tüm doğallığı ile asırlardır sofralarımızdaki yerini almıştır.

Unutulmamalıdır ki zeytinyağı en doğru yöntemler kullanılarak elde edildiği takdirde özünü ve faydasını kaybetmeden sofranıza gelecektir. Firmamız zeytinyağının en kaliteli ve en doğal halini sofralarınıza sunmak için TAHİROĞLU Zeytinyağı Pres Fabrikası olarak 1977 yılından beri teknolojik değişime ayak uydurarak hizmet vermektedir. Bu kapsamda zeytin ve zeytinyağının en kaliteli ve en doğal halini TAHA KERVAN ve EHL-İ ZEYT markalarımız altında tüketiminize sunmaktayız.

Satış Politikamız

1- İnsan sağlığını temel alan anlayışımız ile zeytinyağının en doğal halini sizlere sunmak amacıyla hiçbir kimyasal işlem kullanılmadan kontinü sistem fabrikamızda elde ettiğimiz Natürel Sızma ve Natürel Birinci Zeytinyağlarını markamız adı altında tüketiminize sunmaktayız.

NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI: Serbest yağ asit oranı 100 Gr‘da maksimum %0.8 olan yağ grubudur. Kahvaltılıklarda ve salata çeşitlerinde kullanımı tavsiye edilmektedir.

NATÜREL BİRİNCİ ZEYTİNYAĞI: Serbest yağ asit oranı 100 Gr‘da %0.8~%2 arası olan yağ grubudur. Soğuk ve sıcak yemeklerde kullanımı tavsiye edilmektedir.

2- Zeytinyağını belirli bir süre krom depolarda dinlendirdikten sonra yağın içinde
kendiliğinden oluşabilecek tortu ve posa kalıntılarından ayırmak için tamamen doğal bir yöntem olan toprak filtre ve kağıt filtre kullanarak birim ambalajlarına dolumunu sağlamaktayız.

3- Tüketiminize sunduğumuz zeytinyağları Hatay bölgesinde bolca bulunan
“KARAMANİ – SAURANİ – HAL HALİ ve ZİRAİ” cinsi ağaçlardan elde edilmektedir.